מה זה ACCESS ?

תוכנת ACCESS היא תוכנה המגישה למשתמש חסר הרקע יכולות ניהול של בסיסי נתונים פשוטים על מגש של כסף.
מדובר בתוכנה נפוצה המהווה חלק מחבילת תוכנות OFFICE הנמצאות בכל משרד בארץ ובעולם
תוכנת האקסס (Access) הוא חלק מחבילת התוכנה אופיס והוא מגיע במהדורות שונות כמו Professional ואף מהדורות יקרות יותר, כמו כן,
תוכנת האקסס יכולה להימכר בצורה עצמאית, בנפרד מחבילת האופיס. נכון להיום, הגרסה הרשמית החדשה ביותר של אקסס היא גרסת ה-2013.
לתוכנת האקסס יש מנוע ייחודי משלה הנקרא Microsoft Jet Database Engine, והוא משתמש במנוע זה על מנת לאחסן נתונים בתבנית ייחודית משלו,
אולם גדולתו היא יכולתו לשאוב נתונים ממסדי נתונים אחרים ואפליקציות שונות.
תוכנת ACCESS היא למעשה תוכנה המשמשת כמחסן נתונים לצורך תיוק ואחסון של מידע.
מדובר בבסיס נתונים טבלאי המצויד במחולל יישומים גראפי המיועד בעיקר לניהול מסדי נתונים קטנים. בשל כך, חברת מיקרוסופט, יצרנית התוכנה, הקפידה לייצר את התוכנה באופן שיהיה ידידותי ביותר למשתמש.
באמצעות ACCESS ניתן גם לשלוף ולתייק את המידע באופן ידני או באופן אוטומטי, וליישר אפליקציות שונות לצורך ניהול ואחסון של מידע. למעשה, תוכנת ACCESS באה להחליף את ארון התיקיות המסורתי הנמצא בכל משרד, ולאפשר שליפה של מידע רלוונטי בקלות וביעילות.
המהפכה שבצעה ACCESS בעולם אחסון המידעתוכנת ACCESS ביצעה מהפכה של ממש בעולם אחסון המידע ובסיסי הנתונים בכך שהיא הפכה את הטכנולוגיה המסובכת הקשורה לתחום מסדי המידע, הדורשת ידע והכרה מעמיקה של עולם התכנות, לנגישה לעדכנית לכל אדם.
ACCESS הפכה את אפשרויות הגישה למידע לקלות הרבה יותר, באופן שמצריך מינימום ידע בתכנות או כתיבת קוד, ומאפשרת למשתמש להתרכז בהיבטים הפונקציונאליים של בסיס הנתונים שלו, במקום להתעסק בעניינים טכניים. אחד היתרונות הגדולים של ACCESS הוא ההטרוגניות של התוכנה המאפשרת שמירה של נתונים מסוגים שונים במסד נתונים אחד.
מהם המאפיינים הייחודיים של תוכנת ACCESS?בנוסף להיותה הטרוגנית, תוכנת ACCESS מתאפיינת בעוד מספר מאפיינים אשר הופכים אותה לתוכנה מבוקשת. למשל, תוכנת ACCES היא לא רק קלה לשימוש אלא גם מתממשקת בצורה מושלמת עם תוכנות אחרות מקבוצת תוכנות OFFICE שניתן למצוא בכל משרד. בנוסף לכך, ניתן לשלב אותה יחד עם מסד הנתונים SQL Server, בסיס נתונים גדול יותר, ובכך להרחיב את יכולותיה. לבסוף, מדובר בתוכנה שהיא חלק מחבילת תוכנות OFFICE שעברו תרגום מלא לעברית, כך שגם אנשים שלא שולטים טוב בשפה האנגלית יכולים לעשות בה שימוש.
רכיבי האקססמחולל טבלאות ואינדקסים שמאפשר להגדיר טבלאות ושדות באופן חזותי, מחולל טפסים שמאפשר לשלב בו אובייקט משנה כולל פקדי ActiveX, מחולל דפי אינטרנט דינאמיים שמאפשרים יצירת דפי עדכון בסיס נתונים בסביבת דפדפן אינטרנטי (עד גרסת 2007), מנגנון ליצירת קשרי גומלין ולבקרת ואימות יחסי טבלאות, מחולל דוחות שמאפשר לשלב אובייקט משנה בו, מחולל פקודות מקרו ויזואלי לביצוע פקודות תכנותיות באקסס ברצף ובאוטומציה, שלא דורש ידע תכנותי, מחולל שאילתות SQL ויזואלי שמאפשר ליצור שאילתות שליפה ופעולה (QBE), מנגנון סינון חזק וגמיש בטבלאות/שאילתות/טפסים, בטפסים: מבטי טבלת-ציר ותרשים-ציר המאפשרים להציג ולנתח את הנתונים באופנים שונים, שפת ויזואל בייסיק לאפליקציות (VBA) שמאפשרת כתיבת פונקציות ושגרות אינטגראליות. ניתן בשפה זו גם להשתמש בDLL-לים חיצוניים, בOCX-ים וב- API של חלונות.
אבטחה
מיקרוסופט אקסס מציעה מספר דרכים להבטיח את היישום תוך מתן אפשרות למשתמשים להישאר פרודוקטיביים.
האבטחה הבסיסית ביותר היא סיסמה של מסד הנתונים. זוהי צורה של הגנה חלשה יחסית אשר ניתן בקלות יחסית לפרוץ. רמה גבוהה יותר של אבטחה משתמשת באבטחה של קבוצת אבטחה אשר עושה שימוש בשם משתמש ובסיסמה. שימוש בקבוצות אבטחה מאפשר לציין את זכויותיהם על סוג אובייקטים מסוימים, כך שניתן לתת למשתמשים מסוימים את היכולת לקרוא בלבד (Read-Only) או יכולות של שינוי המידע.

חזרה לחומר הדרכה ותרגילים באקסס

Joomla SEF URLs by Artio